Grecja: O Grecji
Dodano: piątek, 20 października 2006 - 11:11 - 13072 raz(y) oglądano.
Grecja

Legendarny kraj, źródło natchnienia pisarzy i poetów. Ma pękną przyrodę, bezcenne skarby oraz bogate dziedzictwo architektury, której zabytki znane są na całym świecie. Około 2500 lat temu Grecja stanowiła centrum zachodniego świata; była miejscem, gdzie zrodziła się cywilizacja europejska oraz koncepcja demokracji. Dzieje Grecji od starożytności po czasy współczesne to okres niezwykle burzliwy. Chociaż miasta starożytnej Grecji były bardzo postępowe i bogate, zbyt silnie ze sobą konkurowały, by mogły się zjednoczyć w jeden kraj. Zwłaszcza Ateny i Sparta prowadziły zażarte wojny o władzą, co było na rękę ich słabszym rywalom. Niemniej Grecja wspaniale się rozwijała nawet za czasów cesarstwa rzymskiego, które panowało nad nią 177; od 146 roku p.n.e., a jeszcze bardziej w okresie bizantyjskim od 330 roku n.e.

Jednakze w roku 1460, czyli w siedem lat po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, wieksza czesæ terytorium Grecji stala sie prowincja imperium osmanskiego i pozostala pod wladza turecka przez niemal 400 lat. W 1821 roku wybucha ogólnonarodowe powstanie, natomiast w 1822 Kongres Narodowy proklamuje niepodleglosæ. W obronie Grecji wystepuje Anglia, Francja i Rosja, 1830 roku Turcja uznaje jej niepodleglosæ.

Grecja zostaje monarchia w 1831 roku, królem zostal ksiaze bawarski Otton I.

W 1843 roku nadanie Grecji konstytucji i utworzenie parlamentu. Powstaja legalne stronnictwa polityczne. W czasie I wojny swiatowej Grecja stala po stronie panstw ententy i odzyskala dalsze terytoria znajdujace sie pod panowaniem sprzymierzonej z Niemcami Turcji. W konsekwencji wielu Turków zamieszkujacych Macedonie i Tracje wyemigrowalo dalej na wschód. Podczas II wojny swiatowej Grecje okupowaly wojska wloskie i niemieckie, które – nekane przez grecka partyzantke – wycofaly sie ostatecznie w listopadzie 1994 roku, po wyladowaniu w Grecji oddzialów brytyjskich.

Jeszcze przez wiele lat po zakonczeniu djialan wojennych komunistyczni partyzanci walczyli w górach przeciwko oddzialom o nastawieniu nacjonalistycznym. Wojna domowa kosztowala 120 tys. istnien ludzkich. Do pokonania partyzantki przyczynilo sie wsparcie Amerykanów, Brytyjczyków, a takze niesnaski miedzy prezydentem Tito i Moskwa, co doprowadzilo do cofniecia jugoslowianskiej pomocy dla greckich komunistów. Wojna domowa zakonczyla sie wprawdzie w 1949 r. lecz niepokoje polityczne odrodzily sie kilka lat pó¼niej. W 1967 roku pulkownik J. Papadopoulos przeprowadzil udany zamach stanu. Mlody król Konstantyn II musial udaæ sie na wygnanie do Rzymu. Zawieszenie konstytucji. W 1973 roku Papadopoulos proklamowal republike i zostal jej prezydentem. Kilka miesiecy pó¼niej utracil jednak wladze w wyniku nastepnego zamachu stanu, który doprowadzil do przejecia rzadów przez kolejna junte wojskowa.

Jednoczesnie pogorszyly sie stosunki Grecji z Turcja na skutek sporu wokól Cypru. Turcja dokonala inwazji na pólnocny Cypr w 1974 roku, w Grecji zas rzadzaca junta utracila wladze w wyniku bezkrwawego zamachu. Tym samym demokracja powrócila do kraju, w którym narodzilo sie pojecie demokracji. Od 1975 roku Grecja jest republika parlamentarna. W tym tez roku uchwalono konstytucje, do której nowe poprawki wniesiono w 1986 roku. W 1974-1980 roku premierem – K. Karamanlis; 1981-1989 roku – A. Papomodren, przywódca socjaldemokratycznej partii PASOK.

Strona << | 1 | 2 | >>
Gr En De Pl kontakt Forum Praca News Home
Page created in 0,099281 Seconds